AgileAdept.pl
przewodniki scrum

Scrum Guide

Poniżej znajdziesz wszystkie wydane do tej pory wersje Przewodnika po Scrumie (ang. Scrum Guide) w oryginalnej oraz polskiej wersji językowej. Jest to absolutnie obowiązkowa lektura, nie tylko dla Scrum Masterów czy Product Ownerów, ale także każdego członka Zespołu Scrumowego. Z osobistego doświadczenia dodam jedynie, że pomimo tego, że Przewodnik jest bardzo krótki, cała jego treść to raptem kilkanaście stron, to warto do niego wracać i przypominać sobie raz na jakiś czas. Im dłużej będziemy pracować w tym frameworku, tym lepiej i często inaczej będziemy z czasem rozumieć pewne jego elementy. Dlatego właśnie regularna powtórka podstaw, nawet dla doświadczonych adeptów Scruma, bardzo często wnosi wiele nowego i otwiera oczy.

Dla lepszego zrozumienia i poznania warto zapoznać się nie tylko z najnowszą wersją z roku 2020, ale również z archiwalnymi i prześledzenie zmian jakie następowały przez minione lata. Polecam także zajrzeć do absolutnej esencji, którą starałem się zebrać w artykule „Metodyka Scrum w pigułce„. Ciekawej lektury!

Scrum Guide 2020

scrum guide 2020
Scrum Guide po polsku

scrum guide 2020
Scrum Guide wersja angielska

Wersje archiwalne – Scrum Guide 2017

scrumguide 2017
Scrum Guide po polsku
2017 scrumguide
Wersja angielska

Scrum Guide 2016

Jedyną zmianą w tej wersji Przewodnika po Scrumie było dodanie wartości. Funkcjonowały one już w środowisku i stanowiły podwaliny frameworku, ale nigdy wcześniej nie znalazły się w nim oficjalnie. Od 2016 roku znajdziemy w publikacji osobny akapit mówiący o tym, że powodzenie Scruma zależy od postępowania zgodnie z pięcioma wartościami. Są nimi: zaangażowanie, owaga, skupienie, szacunek i otwartość.

scrum guide 2016 pl
Wersja polska
july 2016 scrumguide
Wersja angielska

Scrum Guide 2013

scrum guide 2013 pl
wersja polska
english scrum guide 13
Wersja angielska

Scrum Guide 2011

scrum guide 2011 october
Październik, wersja angielska
scrum guide lipiec 2011
Lipiec, wersja polska
scrum guide 2011
Lipiec, wersja angielska

Scrum Guide 2010

scrum guide 2011
Wersja agielska

Scrum Guide 2009

first official scrum guide 2009
Wersja angielska
AgileAdept.pl