AgileAdept.pl
agile manifesto autorzy

Agile Manifesto, mało znane fakty

W tym roku, a dokładniej rzecz ujmując pomiędzy 11, a 13 lutego, Manifest Programowania Zwinnego znany jako “Manifest Agile” obchodził swoje 20-te urodziny. W ramach świętowania okrągłej rocznicy chciałbym przytoczyć kilka ciekawostek i mniej znanych faktów na temat tej publikacji publikacji oraz samego wydarzenia, na którym powstała. Mam nadzieję, że przy okazji obalę też kilka mitów, które narosły wokół tematu na przestrzeni minionych dwóch dekad.

Forma Agile Manifesto wyłoniła się w trakcie spotkania

Zacznijmy od celu zimowego zjazdu w Utah. Była to raczej mocno nieformalna inicjatywa osób zajmujących się na co dzień projektami informatycznymi. Grupa 17 inżynierów, która zjechała się do ośrodka narciarskiego the Lodge w 2001 roku nie wiedziała jaką ostatecznie formę przyjmie manifest, określany roboczo “Lighweight Method Manifsto (LwmManifesto)”. Co prawda jego stworzenie było na agendzie spotkania, ale nikt nie wiedział wówczas co z tego wyniknie. Poniżej screen z oficjalnej notki/e-maila sprzed spotkania opublikowanej jakiś czas temu na Twitterze przez Alistaira Cockburna.

historia agile manifesto

Jak możemy przeczytać na oryginalnej stronie upamiętniającej to wydarzenie, wszyscy spotkali się aby “porozmawiać, jeździć na nartach, odpocząć, spróbować znaleźć wspólną płaszczyznę i oczywiście zjeść.”.

Jeff Sutherland, współtwórca Scruma wspomina, że niewiele były tematów i poglądów podzielanych równo przez wszystkich. Niektórzy z nich, jak przykładowo Alistair Cockburn czy Martin Fowler, mieli wręcz poważne obawy, że ta grupa osób wypracuje coś istotnego merytorycznie i ustali wspólną wersję czegokolwiek.

Jednak w trakcie pewnej 15 minutowej przerwy kawowej, na początku drugiego dnia zjazdu, zniecierpliwiony Martin Fowler wyszedł z inicjatywą znalezienia jakiejś wspólnej płaszczyzny. Chciał pozbierać w całość wszystkie dyskusje, aby poświęcony na nie czas nie był bezpowrotnie stracony. Zaczął od zadania prostego pytania: co tak NAPRAWDĘ jest istotne w realizacji projektów IT? Od czego zależy ich powodzenie? Pierwszą propozycją było sławetne “Ludzie i interakcje”…

agile manifesto tablica pamiątkowa
Tabliczka pamiątkowa z ośrodka w Snowbird, w którym odbyło się spotkanie twórców Manifestu Agile

Stworzenie dalszych postulatów i formuły Manifestu poszło ponoć zaskakująco szybko. Gdy przerwa dobiegła końca, cztery wartości Agile Manifesto w swojej niezmienionej po dziś dzień formie były gotowe. W ciągu kilkunastu minut udało się sformułować coś, co podsumowało nie tylko wielogodzinne dyskusje, ale też budowane latami doświadczenie zgromadzonych. Jeszcze większym zaskoczeniem było ponoć to, że po przerwie wszyscy byli zgodni co do wypisanych na tablicy sformułowań.

Dziesięć lat minęło jak jeden dzień

Po dekadzie od stworzenia pierwszej wersji Manifestu, piętnastu jego oryginalnych sygnatariuszy spotkało się ponownie. Miało to miejsce na panelu dyskusyjnym w ramach konferencji Agile2011 w U.S.A. Zapytani o to czy zmienili by coś lub dodali do oryginalnych wartości Agile Manifesto, ponownie byli zgodni. A mianowicie, że byłby to dopisek “NAPRAWDĘ MAMY TO NA MYŚLI. NIE ŻARTUJEMY” (“We really mean it, we’re not kidding…”).

10 rocznica manifestu agile
Twórcy Agile Manifesto na konferencji Agile2011 w 10-tą rocznicę jego powstania

Amerykanie nie wymówią “agile”

Martin Fowler jako jedyny oponował przed określeniem Manifestu i całego podejścia jako “Agile”. Twierdził, że Amerykanie, w przeciwieństwie do Brytyjczyków, którym sam jest, nie będą poprawnie wymawiali tego słowa. Wcześniej, różne, alternatywne do waterfallowej metody realizacji projektów IT takie jak Scrum, Extreme Programming, DSDM czy Crystal określane były mianem lekkich (z angielskiego leight, leightweight). Inne pomysły jakie chodziły po głowie grupie to:

  • Adaptive – czyli adaptacyjne. Określenie nawiązuje wprost do przechodzenia z predyktywnego podejścia do planowania, do adaptacyjnego.
    Ten pomysł ostatecznie odrzucono, bo taką samą nazwę miała już metoda opracowywana przez Jima Highsmitha. Jak śmieją się twórcy Manifestu, wybierając ją, przypisali by mu automatycznie wszystkie zasługi.
  • Hummingbird – czyli… koliber. Inspiracją była zapewne lekkość tegoż gatunku ptaków 😉 Łącznie pomysłów było ponad 20.

Określenie “Agile” zaproponował Mike Beadle i jak sam się przyznaje, zapożyczył je z książki “Agile Competitors and Virtual Organizations”

Agile Competitors and Virtual Organizations

Niekończąca się dyskusja

Podobno najdłużej twórcom Agile Manifestu zajęła dyskusja na temat dopuszczalnej długości jednej iteracji. Trzecia z dwunastu zasad Manifestu dotycząca tego aspektu ostatecznie stanęła na “(…) od kilku tygodni do kilku miesięcy”. Niektórzy proponowali jednak, aby mogły one trwać nawet do pół roku.

Nie wszyscy twórcy Agile Manifestu znali się wcześniej

Część sygnatariuszy Manifestu, w lutym 2001 roku, spotkała się po raz pierwszy w życiu. W większości przypadków nie znali też wszystkich rozwijanych przez siebie frameworków. Cały zjazd rozpoczął się od krótkich prezentacji różnych metod realizowania projektów IT i związanych z tym doświadczeń. Twórcy Programowania Ekstremalnego, Scruma, FDD, DSDM czy Adaptive Software Development mieli równo po dziesięć minut na zaprezentowanie reszcie swoich pomysłów.

Spotkanie w Utah nie miało sztywnej Agendy

Przed spotkaniem nie przygotowano żadnej szczegółowej agendy, tak jak ma to miejsce na klasycznych konferencjach. Na początku zjazdu ktoś po prostu zadał pytanie “jak najlepiej przygotować agendę?”. Kilku reprezentantów Programowania Ekstremalnego (XP) zaczęło po prostu wypisywać na małych kartkach swoje pomysły na tematy. Następnie, nie zastanawiając się zbyt długo, wrzuciło je na środek okręgu, w którym siedzieli wszyscy zgromadzeni. Reszta szybko poszła w ich ślady.
Kolejnym krokiem było ułożenie ich w kolejności. Niektórzy, dla których kolejność dyskusji miała znaczenie, zajęła się porządkowaniem i układaniem karteczek w agendę. Reszta w spokoju udała się na krótką przerwę

Oficjalna strona internetowa Manifestu Agile

Strona internetowa, na której po raz pierwszy opublikowano postulaty Manifestu Agile nie zmieniła się od 20 lat. W jej tle umieszczone jest oryginalne zdjęcie ze sławetnego wyjazdu grupy. Jakiś czas temu Alistair Cockburn odkopał ich jeszcze kilka. Poniżej screen jego wpisu naTwitterze.

manifest agile

Czy znasz jeszcze jakieś ciekawostki na temat Manifestu Agile? Podziel się nimi w komentarzu poniżej 🙂

Źródła:
https://twitter.com/TotherAlistair
https://www.agilealliance.org
https://agilemanifesto.org

Jarek Łojko

komentarzy

AgileAdept.pl