AgileAdept.pl
scrum master bez doświadczenia

Jak zostać Scrum Masterem?
8 sprawdzonych kroków

Pytanie o to jak zostać Scrum Masterem zostało mi już zadane chyba dziesiątki razy. Moje odpowiedzi za każdym razem mocno różniły się od siebie. Zależały przykładowo od tego co ktoś już zrobił w tym kierunku, jaką pełnił rolę w obecnym zespole i w jakiej sytuacji zawodowej znajdował się w danym momencie.

Postanowiłem wyjść na przeciw oczekiwaniom i zebrać wszystkie pojedyncze wskazówki jakich udzieliłem w jeden poradnik. Mam nadzieję, że udało mi się stworzyć na tyle kompleksową i uniwersalną publikację, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Jeżeli po przeczytaniu tego wpisu nadal będziesz czuć niedosyt, pozostaw proszę komentarz i napisz czego ci zabrakło.

Scrum Master bez doświadczenia, ale z wiedzą

Wszyscy pracodawcy wymagają, aby Scrum Master posiadał doświadczenie w swojej roli, ale nikt nie daje mi szansy go zdobyć. To chyba najczęstszy problem wszystkich adeptów Scruma i trudno się nie zgodzić, że jest to nie lada wyzwanie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby rozwijać swoja wiedzę teoretyczną.

A zatem pierwsza, dosyć oczywista porada brzmi: czytaj, oglądaj, słuchaj i rozwijaj się ile tylko możesz. Zacznij oczywiście od samego Scrum Guide’a, którego powinieneś/powinnaś znać perfekcyjnie. W końcu masz być “mistrzem od Scruma”, więc wnikliwa lektura i zrozumienie oficjalnego Przewodnika to twój obowiązek. W kolejnym kroku polecam zapoznawanie się z materiałami publikowanymi przez oficjalne organizacje certyfikujące w Scrumie czyli Scrum.org, Scrum Alliance i Scrum Inc. Na ich stronach znajdziesz interesujące blogi pisane przez trenerów Scruma, fora dyskusyjne czy także większe publikacje z analizą studiów przypadków z różnych firm.

Na początku swojej drogi w kierunku zostania Scrum Masterem zapewne “wdepniesz” też w różne publikacje wątpliwej jakości. W Internecie jest niestety mnóstwo koszmarnych materiałów zawierających rażące błędy merytoryczne. Ryzyko jest takie, że początkowo odróżnienie ziarna od plew będzie dla ciebie trudne czy wręcz niemożliwe. Efektem tego może być zafundowanie sobie intelektualnej krzywdy zamiast upragnionego rozwoju.
Dlatego właśnie zawsze w pierwszej kolejności polecam początkującym wyłącznie oficjalne źródła wysokiej jakości. Uważaj też na samozwańczych ekspertów Scruma i tak zwanych “trenerów od wszystkiego”, bo takich niestety też nie brakuje.

Zdaj oficjalny certyfikat Scrum

Powiedzmy sobie szczerze, pozytywne zaliczenie jakiegokolwiek testu certyfikacyjnego nie uczyni z ciebie jeszcze dobrego Scrum Mastera. Nadal będzie to wyłącznie sfera wiedzy teoretycznej, a nie świadoma kompetencja zdobyta w praktyce. Nie zmienia to jednak faktu, że zdany na pierwszym poziomie trudności certyfikat (na przykład PSM™ 1) to oficjalne, zewnętrzne potwierdzenie twojej wiedzy i zrozumienia frameworku.
Z pewnością będzie to karta przetargowa na wstępnym etapie rozmowy kwalifikacyjnej. W sytuacji gdy będziesz rywalizować z innymi kandydatami bez doświadczenia, oficjalny certyfikat powinien zrobić różnicę.

Poza czysto wizerunkowymi czy “HR-owymi” korzyściami bardzo wartościowa jest jeszcze inna kwestia. Samo przygotowanie do testu certyfikacyjnego to twój dodatkowy rozwój. Spośród wszystkich materiałów, które przeczytasz sporo zostanie ci w głowie i usystematyzuje wiedzę. Z kolei próbne testy, które zapewne będziesz rozwiązywać przed przystąpieniem do oficjalnego egzaminu, to świetna metoda zapamiętywania na dłużej tego, czego się uczysz.

Dla przećwiczenia swojej wiedzy polecam zajrzeć na tak zwane “open assessmenty” na Scrum.org. Ich pula nie jest specjalnie duża, dlatego zachęcam też do skorzystania z moich autorskich testów certyfikacyjnych Scrum.

Pamiętaj jednak, aby nie nabrać się na tanie certyfikaty Scrumowe firm krzaków, których jest na rynku coraz więcej. Różnego rodzaju certyfikaty “uczestnictwa w szkoleniu” to również nie to samo co oficjalny, akredytowany dokument faktycznie coś potwierdzający. Korzystaj tylko z tych wydawanych przez oficjalne organizacje założone przez twórców Scruma czyli wspomniane wcześniej Scrum.org, Scrum Alliance lub Scrum Inc. Akurat w Polsce najpopularniejsze i najbardziej rozpoznawalne są te wydawane przez Scrum.org, czyli Professional Scrum Master I (PSM I™). Po więcej porad odsyłam do mojego wpisu “Jak zdać certyfikat Scrum?”.

certyfikat scrum master
Certyfikaty Scrum Masterów Scrum.org


Zaletą certyfikatów Scrum.org jest też to, że możesz przygotować się do nich samodzielnie i nie musisz brać udziału w specjalnym szkoleniu wykładając na start kilka tysięcy złotych. Oczywiście jeżeli możesz sobie na to pozwolić to gorąco do tego namawiam. Akredytowane szkolenia to gwarancja jakości i olbrzymia dawka wiedzy od trenerów praktyków. Musisz jednak pamiętać, że nie są one stricte przygotowaniem do zdania certyfikatu, a raczej do pełnienia konkretnej roli w Zespole Scrumowym. Tak czy inaczej na pewno nie będziesz żałować 🙂

Bierz udział w Agile-owych meetupach

Wszelkiego rodzaju niezależne meet-upy i społeczności, które wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu, to kolejna świetna okazja do rozwoju i nie tylko. Uczestnicząc w nich poznasz Scruma od nieco bardziej praktycznej strony. Prelegentami w tego typu wydarzeniach są najczęściej praktykujący Scrum Masterzy czy Agile Coache, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami z pola walki. Zyskasz zatem cenną wiedzę jak wygląda Scrum w prawdziwej organizacji, z jakimi problemami borykają się osoby w niej pracujące i jak sobie z nimi radzą. A w dodatku wszystko to za zero złotych, inwestujesz jedynie swój czas.

Dodatkowy, a w zasadzie główny benefit z udziału w meet-upach pod kątem znalezienia pracy w roli Scrum Mastera, to networking z osobami ze scrumowego środowiska. Pojawiając się częściej na wydarzeniach zaczniesz stopniowo kojarzyć i poznawać Scrum Masterów z rożnych firm. Przy odrobinie zaangażowania i otwartości zaczniesz być coraz bardziej rozpoznawalną osobą i zbudujesz sobie bliższe relacje z praktykami Scruma. Teraz wystarczy mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Być może ktoś szuka Scrum Mastera na staż i zaufa osobie bez doświadczenia, ale z dużym zaangażowaniem i motywacją do rozwoju?

społeczność scrum masterów
Strona społeczności Agile Warsaw – ponad 4000 członków!

Sam niejednokrotnie spotykałem na rozmowach o pracę różnych Scrum Masterów poznanych na meetupach czy Agile Coach Campach. Nie muszę chyba dodawać , że rozmowa klei się dużo lepiej jak znamy chociaż trochę osobę po drugiej stronie. Znam też osobiście kilka przypadków, kiedy to osoby bez doświadczenia “wychodziły sobie” w końcu swoją wymarzoną rolę dzięki dobremu networkingowi i zaangażowaniu w społecznościach. Później było już z górki.

Zobacz spis społeczności Agile z serwisu Agile Polska oraz Agile Coach Camp.

Konferencje i stanowiska sponsorów

W przeciwieństwie do meet-upów, koszt udziału w konferencji jest zdecydowanie wyższy. Nie mniej jednak jest to kolejne miejsce, które spełnia dwa podstawowe cele. Po pierwsze, za sprawą świetnych prelegentów z Polski i zagranicy ponownie zyskujemy porządna dawkę praktycznej wiedzy. Po drugie w ramach przerw kawowych pomiędzy wykładami czy warsztatami mamy kolejną okazję do networkingu. Nie dość, że pogadamy o doświadczeniach Scrum Masterów z całej Polski w otwartym i bezpiecznym środowisku, to jeszcze możemy udać się do stoisk sponsorów.

Sponsorami na Agile’owych konferencjach są oczywiście firmy, które praktykują Scruma i szeroko się tym chwalą. Mamy zatem informacje z pierwszej ręki i możemy wprost podpytać jak wyglądają obecnie u nich rekrutacje, czy kogoś szukają i jakie są szanse dla Scrum Mastera bez doświadczenia. Dodatkowo sponsorzy przy swoich stoiskach prowadzą zazwyczaj różne konkursy. Jeżeli nie uda się załapać na staż dla Scrum Mastera to na otarcie łez często można wygrać szkolenie 😉 Ze swojej strony mogę polecić warszawską konferencję Agile By Example, która odbywa się co roku w październiku oraz krakowskie ACE!

konferencja agile by example
Otwarcie konferencji Agile By Example

Pełnienie innej roli w Zespole Scrumowym

Pełnienie innej roli niż Scrum Master, ale praca w Zespole Scrumowym, to kolejna dobra okazja na zrobienie kroczku w stronę przekwalifikowania się. Z pewnością SM z twojego zespołu nie będzie miał nic przeciwko, jeżeli od czasu do czasu wyręczysz go w obowiązkach. Zespół zyska przez to kolejne punkty w stronę samoorganizacji, a ty drobne, ale cenne doświadczenie w nowej roli, o którym będziesz mógł opowiedzieć przy najbliższej okazji rekruterce.

Zapytaj czy możesz przygotować i facylitować najbliższą Retrospekcję Sprintu, ćwicz udzielanie feedbacku, wymieniaj się swoimi spostrzeżeniami ze Scrum Masterem i pytaj o jego/jej punkt widzenia czy weź na siebie rozwiązanie jakiegoś impedimentu. Oczywiście nie zapominając przy tym wszystkim o swoich dotychczasowych obowiązkach 🙂

Jeżeli w twojej organizacji funkcjonują już jakieś Zespoły Scrumowe to jest duża szansa, że organizowaną są też różnego rodzaju rozwojowe Gildie Scrum Masterów. Zapytaj zatem czy możesz uczestniczyć w nich jako wolny słuchacz i chłoń doświadczenia innych.

Wdrażaj kawałki Scruma w obecnym zespole

Jeżeli twój zespół czy wręcz cała organizacja nie korzysta z żadnych Agile’owych frameworków sytuacja będzie nieco trudniejsza, ale również nie bez wyjścia. Większość z nas pracuje przecież w jakiś zespołach. HR, marketing, obsługa klienta, sprzedaż, praca kreatywna, doradcy finansowi… Branża w zasadzie jest bez znaczenia Nie muszą być to od razu stu procentowe Zespoły Scrumowe rozwijające oprogramowanie, aby próbować wdrażać w nich pewne agile’owe praktyki.

A zatem wszystko w twoich rękach! Zadziałaj proaktywnie jako tak zwany “agent zmiany” i proponuj zastosowanie różnych, nawet bardzo małych usprawnień i narzędzi. Szukaj zwolenników swoich pomysłów, proponuj, próbuj, wdrażaj i zbieraj informację zwrotną od członków swojego zespołu. Możesz przykładowo zacząć od prostego Daily Scruma, robienia raz na jakiś czas Retrospekcji czy ustalania z zespołem krótko terminowych celów podobnych do Celów Sprintu.
Nie dość, że możesz faktycznie przynieść korzyść swojemu aktualnemu zespołowi i z pewnością zostanie to zauważone, to jeszcze będziesz ćwiczyć Scrumowe rzemiosło. Skoro nie masz innej okazji do zdobycia doświadczenia to lepszy rydz niż nic.

Aktualizuj swój profil na Linkedin

W dzisiejszych czasach klasyczne CV i przesyłanie listów motywacyjnych odchodzi na szczęście do lamusa. Obecnie dla większości rekruterów i rekruterek podstawowym narzędziem jest LinkedIn. Zadbaj zatem o aktualność swojego profilu i bierz aktywny udział w branżowych dyskusjach. Co warto umieścić na swoim LinkedInie?

  • Uzupełnij wszystkie certyfikaty i szkolenia które bezpośrednio (PSM™) lub pośrednio (komunikacja, zarządzanie projektami, zarządzanie produktem, facylitacja, rozwiązywanie konfliktów) dotyczą roli Scrum Mastera.
  • Rozbuduj opisy swojego doświadczenia zawodowego o aspekty pasujące do roli Scrum Mastera i wspominane wcześniej twoje osobiste eksperymenty w obecnych zespołach.
  • Zadbaj o sieć kontaktów zapraszając osoby poznane na meet-upach i konferencjach.
  • Z czasem zadbaj o pozyskanie potwierdzenia swojej wiedzy ze Scruma od różnych osób w sekcji “skill & endorsements”. Jak to zrobić? Z pomocą przyjdzie prosta reguła wzajemności. Jeżeli ty potwierdzisz “skille” wymienionym punkt wyżej osobom, sporo z nich odwdzięczy się tym samym.
  • Poproś swoich byłych przełożonych o wystawienie rekomendacji, które mówiły by o aspektach przydatnych w roli Scrum Mastera, czyli przykładowo zaangażowanie w rozwiązywanie problemów, wysoko rozwinięte umiejętności miękkie, optymalizacja jakiegoś procesu, skupienie na celu itp.
  • Pamiętaj jednak, aby nie koloryzować! Pisz prawdę i zachowaj pełną transparencję i pokorę. Nie masz doświadczenia, ale nadrabiasz przecież odwagą, zaangażowaniem i skupieniem na rozwoju osobistym i tego się trzymajmy 🙂
profil scrum mastera
Sekcja “skills” na profilu Scrum Mastera

Próbuj i nie poddawaj się

Jak to mówią Amerykanie “think big”. Jeżeli znajdziesz ciekawą ofertę, ale nie spełniasz do końca jej wymagań, nie rezygnuj. Próbuj mimo wszystko aplikować i nie poddawaj się jeżeli przez dłuższy czas nie uzyskasz żadnego zaproszenia na rozmowę. Różne firmy często wracają do kandydatów po dłuższym czasie. Mi osobiście zdarzyło się, że odezwał się ktoś z firmy, do której aplikowałem prawie dwa lata temu i nie uzyskałem wówczas żadnej informacji zwrotnej. Czekaj zatem cierpliwie na swój moment. Oferty pracy na stanowisko Junior Scrum Master warto sprawdzić na portalu Jooble.

Jeżeli dotrzesz już do etapu pierwszych rozmów kwalifikacyjnych to nie zapomnij poprosić od razu o informację zwrotną. Jeżeli nie uda ci się przejść dalej to uzyskasz przynajmniej cenną wiedzę co możesz poprawić, jak wypadłeś/wypadłaś i nad czym musisz popracować przed kolejną okazją.

Krótkie podsumowanie dla przyszłych Scrum Masterów

Osobę, której naprawdę na czymś zależy można poznać po tym, że szuka sposobów jak to zrobić, a nie powodów, żeby tego zaniechać. A zatem jeżeli naprawdę chcesz zostać Scrum Masterem to na pewno znajdziesz samodzielnie jeszcze nie jeden na to sposób.

Polecam tylko uzbroić się w cierpliwość. Przekwalifikowanie w dowolnej branży do łatwych zadań nie należy i z pewnością trochę potrwa. Trzymam kciuki za twój rozwój, podziel się proszę komentarzem co było dla ciebie najbardziej wartościowe w tym opracowaniu.

Prezent na dalszy rozwój

Jeżeli chcesz zrobić już dziś pierwszy krok w stronę swojego rozwoju, skorzystaj z formularza poniżej i zapisz się na Newsletter Agile Adept.
W podziękowaniu otrzymasz dostęp do mojego bestsellerowego kursu “Podstawy Scrum i Agile. Teoria, praktyka, certyfikacja” na platformie Udemy w bardzo atrakcyjnej cenie.* pole wymagane


Jarek Łojko

Dodaj komentarz

AgileAdept.pl