Jeżeli przygotowujesz się do zdania oficjalnego certyfikatu na Scrum Mastera lub Product Ownera za pośrednictwem takich organizacji jak Scrum.org lub Scrum Alliance i poszukujesz praktycznych wskazówek jak się do tego przygotować, to jesteś we właściwym miejscu. Na wstępie dodam jedynie, że sam certyfikat nie zrobi z Ciebie dobrego Scrum Mastera czy Product Ownera. Kluczowe w tym procesie jest przede wszystkim doświadczanie Scruma na własnej skórze, w boju, eksperymentowanie, popełnianie błędów i wyciąganie z nich lekcji, a nie sama znajomość teorii. Nie mniej jednak podstawa teoretyczna to jak najbardziej dobry pierwszy krok do poznania tego frameworku. Postawienie sobie wyzwania i celu w postaci zdania pierwszego poziomu certyfikatu i idące za tym przygotowania i nauka na pewno będą dla Ciebie bardzo wartościowe i pomogą w kolejnych etapach rozwoju zawodowego.
A zatem do dzieła! Poniżej kilka moich osobistych wskazówek, które pomogły mi kilka lat temu w zdaniu certyfikatu PSM™ Professional Scrum Master I.
Professional Scrum Master™ czy Certified Scrum Master™?
Oficjalne i dobrze rozpoznawane na rynku organizacje certyfikujące na Scrum Masterów są w zasadzie dwie – Scrum.org oraz Scrum Alliance. Podstawowa różnica w procesie certyfikacji między nimi jest taka, że w przypadku Scrum.org nie jest wymagane uczestnictwo w żadnym akredytowanym szkoleniu, ale test jest przez to nieco trudniejszy. Możemy przygotować się do niego sami i podejść od razu po wpłaceniu 150$. Jest to więc dużo tańsze rozwiązanie, nie mniej jednak jeżeli na poważnie myślisz o karierze Scrum Mastera zachęcam również do wzięcia udziału w oficjalnym szkoleniu z profesjonalnym trenerem Scruma. Ostatnia różnica jest taka, że PSM, w przeciwieństwie do CSM, nie musi być odnawiany, dostajesz go dożywotnio. Decyzję o wyborze organizacji pozostawiam Tobie, poniższe wskazówki jak zdać certyfikat są uniwersalne. Zobacz pozostałe różnice pomiędzy certyfikatem PSM™ i CSM™ na infografice poniżej.
Różnice pomiędzy certyfikatem PSM™ i CSM™
Perfekcyjna znajomość Scrum Guide’a
Test certyfikujący, zarówno PSM (Scrum.org) jak i CSM (Scrum Alliance) sprawdza przede wszystkim wiedzę z oficjalnego podręcznika do Scruma autorstwa Kena Schwabera i Jeffa Sutherlanda, czyli Scrum Guide’a. Jego aktualną wersję w języku polskim i angielskim możecie pobrać za darmo pod linkiem poniżej:
Przewodnik Scrum Guide™, (2020 i archiwalne).
Moja wskazówka jest taka, aby dokładnie przeczytać ze zrozumieniem obie jego wersje językowe kilkukrotnie. Test przeprowadzany jest co prawda w języku angielskim (dlatego dokładna nauka powinna bazować na tej wersji językowej), jednak warto zapoznać się także z wersją polską Scrum Guide’a dla upewnienia się, że dokładnie zrozumieliśmy każde pojęcie i jego kontekst.
Scrum Guide to podstawowe źródło wiedzy do certyfikacji powinniśmy znać go bardzo dobrze, wręcz na pamięć. Pytania na egzaminie potrafią być bardzo szczegółowe. Ważne jest zatem dosłownie każde zdanie i słówko.
Rozwiązuj próbne testy
Sama znajomość Przewodnika po Scrumie to jednak nie wszystko. Dobrym pomysłem jest także obycie się z przykładowymi pytaniami w ramach testów próbnych. Znajdziemy je m.in. na stronie Scrum.org. Warto przerobić nie tylko podstawowy test „Scrum Open”, ale także „Product Owner Open” czy „Scrum Developer Open”. Testy te są darmowe i można je rozwiązywać dowolną ilość razy. Zalecam rozwiązywać je dopóty dopóki nie będziemy regularnie osiągać 100% poprawnych odpowiedzi. Pytań w puli nie jest dużo i będzie to możliwe już po kilku, kilkunastu podejściach. Istotne jest to, że znaczna część pytań z próbnych testów powtarza się na prawdziwym egzaminie w identycznej lub bardzo zbliżonej formie. Generalnie są one jednak sporo prostsze niż te na prawdziwym teście certyfikującym
Polecam również własny symulator testu certyfikacyjnego Scrum. Odwzorowuje on warunki panujące na oficjalnym teście czyli zawiera 80 pytań testowych, które trzeba rozwiązać w czasie 60 minut i uzyskać co najmniej 85% poprawnych odpowiedzi. Wszystkie pytania zawierają także wyjaśnienia do odpowiedzi wskazujące konkretny fragment Scrum Guide’a, z którego należało skorzystać.
Fora dyskusyjne Scrum.org
W ramach przygotowań do egzaminu warto zajrzeć również na forum dyskusyjne Scrum.org. Znajdziemy tam wiele ciekawych dyskusji dotyczących samego frameworku Scrum oraz szczegółowych aspektów Scrum Guide’a. Niejednokrotnie wchodząc w dialog z innymi osobami przygotowującymi się do testu możemy zyskać zupełnie inną perspektywę na konkretny temat i dzięki temu lepiej go zrozumieć. Niektórzy użytkownicy, pomimo tego, że jest to zabronione, wrzucają wręcz kopie pytań z testów próbnych i opisują swój tok rozumowania. Polecam zatem zarówno stronę bierną i przejrzenie już istniejących wątków, jak i dopisywanie własnych.
Akredytowane szkolenie Scrum
Wiele osób pyta, czy zamiast przygotowywać się samemu do certyfikatu Scrum, nie zapisać się po prostu na akredytowane szkolenie PSM™ lub PSPO™ żeby ktoś “zrobił to za nas”. Jak to mówi mój znajomy Scrum Master – “szkolenie to w zasadzie taki podatek od lenistwa”. Warto w tym miejscu wyjaśnić pewną kwestię. Szkolenia akredytowane, prowadzone przez licencjonowanych Profesjonalnych Trenerów Scrum (czyli tak zwanych PST™) nie są szkoleniami przygotowującymi po prostu do zdania certyfikatu sensu stricte. Ich zakres jest dużo szerszy, są bardziej zaawansowane, zawierają sporo praktyki i zakładają, że ich uczestnicy znają już Scrum Guide’a, rozwijają się i chcą lepiej pełnić swoją rolę Scrum Mastera czy Product Ownera. Pomimo tego, że certyfikat PSM czy PSPO można bez problemu zdać studiując samodzielnie wspomniane wyżej materiały, to polecam każdemu udział w takim szkoleniu, gdyż o jego zawartość merytoryczną odpowiada sam Scrum.org i dziesiątki trenerów na całym świecie. Możecie być zatem pewni co do jego jakości. Dodatkową zaletą jest też to, że każdy uczestnik szkolenia otrzymuje darmowy voucher na podejście do oficjalnego testu. Jeżeli wykorzystacie go przed upływem dwóch tygodni od końca szkolenia i nie daj Boże, podwinie Wam się noga, to dostajecie gratis drugą próbę. A zatem ryzyko ograniczone do minimum
Kiedy podjąć próbę?
Ostateczna decyzja o podjęciu próby zdania oficjalnego testu na Scrum Mastera czy Product Ownera nie należy do łatwych i sam bardzo długą odkładałem ją w czasie. Człowiek zdaje sobie sprawę, że na szali jest niemało, bo 150$, podejście tylko jedno i po głowie chodzą myśli, że może jeszcze nie teraz, może jeszcze doczytam, może jeszcze porozwiązuję testy… W praktyce, przy dobrej znajomości Scrum Guide’a podpartej wysokimi wynikami z próbnych testów, nie ma się czego obawiać, a egzamin PSM™ nie jest taki straszny jakby mogło wydawać się na początku. Zwłaszcza jeżeli porównamy go z kolejnymi, wyższymi poziomami. A zatem zarezerwujcie sobie godzinę czasu w ciszy i spokoju i połamania pióra!
Aha, jeszcze jedno. Z pewnością wielu z Was słyszało o rzekomo astronomicznych zarobkach Scrum Masterów i generalnie branży IT i często stąd pomysł przekwalifikowania się i zdania certyfikatu PSM. Jeżeli interesuje Cię jaka faktycznie jest prawda w kwestii pensji adeptów Scruma to zapraszam do lektury mojego artykułu analizy Ile zarabia Scrum Master?
Prezent i Newsletter
Jeżeli podobał Ci się artykuł, zapisz się na Newsletter Agile Adept, a otrzymasz za darmo zestaw 40 pytań testowych, zbliżonych do tych, które znajdziesz na oficjalnym egzaminie Professional Scrum Master I.
Twój adres email (pole wymagane)
Dodaj komentarz