AgileAdept.pl
jacht scrum mstera

Ile zarabia Scrum Master?

Czy pensje adeptów Scruma to mit? Zarobki Scrum Masterów czy ogólnie, wynagrodzenia w branży IT to temat na fali, głównie ze względu na rzekomo bajońskie sumy, które doświadczeni specjaliści otrzymują w ramach comiesięcznego wynagrodzenia. W związku z ogromnym wzrostem popularności zwinnego podejścia do wytwarzania oprogramowania pracownicy posiadający wiedzę i praktyczne doświadczenie we wdrażaniu Scruma są poszukiwani w całej Polsce. Sprawdźmy, czy zarobki na tym stanowisku faktycznie to odzwierciedlają.

Przygotowując się do tego tekstu starałem się w sposób bardzo rzetelny zebrać informacje z wielu źródeł, tak żeby finalny rezultat stał się kompendium wiedzy o tym, ile w praktyce zarabia Scrum Master.

Zacznijmy od przeanalizowania 20 ofert, które otrzymałem w bezpośrednich wiadomościach na LinkedInie w okresie od grudnia 2017 do 30 czerwca 2018 i w których przekazano mi informację na temat przewidywanych widełek wynagrodzenia. Odkrywam tutaj dla Was karty, ale oczywiście bez ujawniania konkretnych firm oraz danych osobowych rekruterów, od których te oferty otrzymałem.

Profil zawodowy, który będzie stanowił punkt odniesienia, wygląda następująco:

 • 4 lata w roli Scrum Mastera
 • 2 lata w roli Project Managera
 • Łącznie 8 lat całego doświadczenia zawodowego
 • Posiadane certyfikaty PSM1, PSM2, Prince2 Foundation
 • Biegły angielski na poziomie B2/C1
 • Aktywny w społecznościach agile’owych w Polsce, uczestnik konferencji i meetupów oraz autor bloga o Scrumie
 • Wykształcenie wyższe ekonomiczne plus podyplomowe

Założenia przyjęte na etapie analizowania ofert

W publikacji tej skupiam się oczywiście na kwocie, jaką Scrum Master może zarobić “na czysto”, ale żeby porównać ze sobą otrzymane oferty musimy sprowadzić je do wspólnego mianownika (część ofert dotyczy umowy o pracę, a część kontraktu B2B). Przyjąłem więc następujące założenia:

 1. W zestawieniu biorę pod uwagę jedynie oferty na stanowisko Scrum Master, bez hybryd w stylu Project Manager/Scrum Master, Java Developer/Scrum Master, Team Lead/Product Owner/Scrum Master. Nie uwzględniam również ofert dla Agile Coacha czy Agile Project Managera.
 2. Porównuję ze sobą zarobki roczne oraz wynikające z nich średnie miesięczne.
 3. Dla ofert na umowę o pracę będzie to po prostu roczna kwota netto, wyliczona na podstawie kalkulatora ze strony Wynagrodzenia.pl, przy założeniu, że rozliczamy się samodzielnie, a nie z partnerką bądź partnerem. W ramach wyliczeń wziąłem również pod uwagę drugi próg podatkowy i jego wpływ na wysokość zarobków. Ponieważ po przekroczeniu drugiego progu podatkowego kwota otrzymywana na rękę nie jest taka sama w każdym miesiącu, to na koniec, dla uśrednienia, dzielę roczne zarobki netto przez 12 miesięcy.
 4. Od ofert B2B, które zazwyczaj wyrażone są w stawce netto za godzinę pracy, odejmuję święta jako dni niepracujące (czyli dni, w których pracownik nie zarabia) oraz 26 dni urlopu, który byłby płatny w przypadku umowy o pracę. Łatwiej będzie zrozumieć założenia dotyczące umowy B2B na konkretnym przykładzie: stawka godzinowa: 100 zł netto/h,
  liczba dni płatnych w roku: 224 (250 dni roboczych w roku (dane dla 2017) – 26 dni urlopu (chyba, że w przypadku oferty, którą otrzymaliśmy przysługują nam też płatne dni wolne – w takim wypadku nie odejmujemy ich od liczby dni, za które otrzymujemy wynagrodzenie).
 5. Wyliczenia: 224 dni * 8h dziennie * 100 zł netto/h = 179 200 zł netto rocznie.
  Od powyżej kwoty musimy odjąć podatek dochodowy (dla uproszczenia przyjmujemy wszędzie liniową stawkę podatku dochodowego, czyli 19%). Zostaje nam zatem 145 152 zł rocznie. Niestety nie jest to koniec wyliczeń – od kwoty 145 152 zł musimy również odjąć koszt składek, które każdy przedsiębiorca musi co miesiąc odprowadzać do ZUS-u. Tutaj przyjmujemy pełny ZUS z dobrowolną składką chorobową, czyli na na rok 2018, 1 232,18 zł miesięcznie. A zatem finalnie, “na rękę”, zostaje nam:
  145 152 zł – (12 * 1 232,18 zł) = 145 152 zł – 14 786,16 zł = 143 665,84 zł rocznie, czyli średnio miesięcznie 143 665,84 zł / 12 = 11 972,15 zł.
 6. W powyższych wyliczeniach nie uwzględniam też możliwości optymalizacji podatkowych, którymi dysponują przedsiębiorcy – np. generowanie kosztów, które zmniejszają kwotę, od której musimy odprowadzić podatek, a zatem również samą wysokość podatku (mamy tu na myśli np. kupno komputera, czy leasing samochodu).
  Nie uwzględniam też żadnych benefitów i bonusów w postaci opieki medycznej, kart sportowych czy premii. Porównuję jedynie podstawę wynagrodzenia, biorąc pod uwagę górną granicę zaproponowanych widełek.

A zatem ile zarabia Scrum Master o powyższym profilu? Poniżej przedstawiam szczegółowe dane. Dla uwiarygodnienia załączam również kilka screenshotów z mojej skrzynki pocztowej na LinkedInie.

scrum master zarobki

Średnia proponowana kwota miesięczna “na rękę”, biorąc pod uwagę zarówno oferty na umowę o pracę jak i kontrakt B2B, wynosi 11 942,27 zł, czyli około 3 razy tyle co średnie miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce… (według GUS, w grudniu 2018 r. wyniosło ono 5274,95 zł. brutto)

Mediana ofert (czyli środkowa wartość – połowa ludzi zarabia mniej, a połowa więcej) wyniosła 12 023,72 zł. Najwyższa oferta to 15 575,32 zł, a najniższa 7 504,13 zł.

Dużą wadą średniej arytmetycznej jest jej podatność na wartości skrajne, a zatem obliczając realne średnie miesięczne wynagrodzenie powinniśmy wyeliminować najwyższą (15 575,32 zł) oraz najniższą (7504,13 zł) ofertę. Wynik, który uzyskujemy w wyniku tej operacji jest bardzo podobny: średnia arytmetyczna na poziomie 11 977,28 zł oraz mediana na poziomie 12 023,72 zł.

Zarobki Scrum Masterów w Warszawie

Nie jest zaskoczeniem, że większość otrzymanych na LinkedInie ofert to propozycje z Warszawy (w której obaj mieszkamy). Dzięki temu możemy pokusić się o wyliczenie średniego wynagrodzenia Scrum Mastera w tym mieście. Po zawężeniu listy do ofert ze stolicy okazuje się, że średnia dla tego miasta to 11 630,90 zł, a mediana 11 901,42 zł.

Propozycji pracy w pozostałych, polskich miastach otrzymałem zbyt mało, żeby wyciągać z nich sensowne wnioski (trzy oferty z Krakowa i jedna oferta z Gdańska).

Ile zarabia Scrum Master poza stolicą?

Wyliczenia przygotowane na bazie ofert, które otrzymałem na LinkedInie mają jedną podstawową wadę – są zbyt mocno “dociążone” ofertami z Warszawy. Aby ustalić średni poziom zarobków Scrum Mastera w całym kraju musimy poszukać informacji u innego źródła. Tutaj z pomocą przychodzą nam dwa portale: Pracuj.pl oraz Wynagrodzenia.pl.

Zacznijmy od tego pierwszego. Na stronie Zarobki.Pracuj.pl możemy po prostu wpisać nazwę interesującego nas stanowiska i sprawdzić powiązane z nim przeciętne wynagrodzenie na terenie całego kraju. W przypadku Scrum Mastera otrzymamy medianę w wysokości 10 000 zł brutto. Niestety, portal Pracuj.pl nie podaje dokładnie na podstawie jakiej próby została wygenerowana ta wartość, kim były osoby, których zarobki uwzględniono w wyliczeniach oraz jakie posiadały doświadczenie i kompetencje. Jedyna informacja, jaką znaleźliśmy na samym dole strony to: “Dane pochodzą z analizy 350 000 ankiet wypełnionych na portalu Zarobki.Pracuj.pl”.
Po bezpośrednim, mailowym dopytaniu pracownika Pracuj.pl odpowiedzialnego za PR i CSR uzyskałem jeszcze informacje, że ankiet było 360 000 (a nie 350 000) i zostały przeprowadzone między 1 stycznia, a 31 grudnia 2017 roku.

O ankietowanych nie dowiemy się również nic więcej z raportu indywidualnego, który zostanie nam przesłany po wypełnieniu wspomnianej wyżej ankiety. Znajdziemy tam natomiast kilka bardzo interesujących ciekawostek, na przykład:

 • porównanie naszych zarobków na tle innych Scrum Masterów,
 • popularne benefity na tym stanowisku,
 • geograficzny rozkład wynagrodzeń.

Według raportu Pracuj.pl najwyższe zarobki na tym stanowisku otrzymują osoby pracujące w Warszawie, co potwierdzają wyniki analizy ofert, które otrzymałem na skrzynkę Linkedin’ową. Po więcej szczegółów odsyłamy do źródła: https://zarobki-raport.pracuj.pl/#!/survey/step-1.

A co na to serwis Wynagrodzenia.pl? Autorzy tego raportu opierali się o dane z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, w skrócie OBW.
Jest to permanentnie trwające badanie ankietowe dostępne na stronie Wynagrodzenia.pl. W przypadku stanowiska Scrum Master informacjami o zarobkach podzieliły się 73 osoby. Uzyskana w ten sposób mediana wynosi 9 012 zł brutto. Aby uzyskać dostęp do bardziej kompleksowej wersji raportu wypełniliśmy ankietę OBW, ale poza porównaniem zarobków do całej grupy ankietowanych (podobnie jak w przypadku serwisu Pracuj.pl) nie znalazło się w nim nic szczególnie interesującego.

W poszukiwaniu informacji o średnich zarobkach na stanowisku Scrum Mastera dotarłem jeszcze na stronę ZarobkiWIT.pl. Poziom wynagrodzeń przedstawiony na tej stronie znacząco odbiega od kwot z Pracuja i serwisu Wynagrodzenia.pl. Mechanizm zbierania danych wykorzystany na ZarobkiWIT.pl nie jest dla mnie jasny. Wydaje się, że jest to jakaś forma promowania i zbierania ruchu na serwisie ze spersonalizowanymi ogłoszeniami o pracę – BrainJobs.pl. Mamy tam do wyboru nazwę stanowiska oraz jedno z czterech miast, w których chcielibyśmy pracować – Warszawa, Kraków, Wrocław oraz Trójmiasto. Średnia dla stolicy jest zdecydowanie niższa w porównaniu z danymi z innych serwisów i wynosi 6 100 zł brutto. Dla pozostałych miast jest to odpowiednio 12 000 zł brutto, 5 000 zł brutto oraz 4 300 zł brutto. Niestety, również w tym przypadku nie znajdziemy żadnych informacji o źródle danych oraz sposobie ich zbierania.

Portale z ogłoszeniami o pracę

Na polskim rynku publikowanie widełek wynagrodzenia w ogłoszeniu o pracę wciąż jest niestety rzadkim zjawiskiem. W poszukiwaniu ofert dla Scrum Masterów w pierwszej kolejności udaliśmy się na Pracuj.pl.

Spośród 26 przeanalizowanych przez nas ofert z całej Polski (analiza miała miejsce 16 lipca 2018 roku) tylko jedna oferta zawierała widełki. Firmie, która ją umieściła należy się publiczna pochowała dlatego wymieniamy ją z nazwy. Reylon Recruitment to firma consultingowa, która Scrum Masterowi w Krakowie była skłonna zapłacić na kontrakcie B2B pomiędzy 12 000 zł, a 17 000 zł netto miesięcznie. W ogłoszeniu nie ma informacji o płatnych urlopach, a zatem po raz kolejny przyjmujemy założenie, że od pełnej liczby dni pracujących w roku trzeba odjąć 26 dni bezpłatnego urlopu, co zmniejszy podstawę wynagrodzenia. Do wyliczeń realnego dochodu na rękę zastosujemy również górną granicę widełek. Podana przez ogłoszeniodawcę kwota jest zapewne średnią miesięczną, jednak my chcemy poznać dokładną stawkę, już po uwzględnieniu urlopów.
A zatem policzmy:

251 dni roboczych w roku – 26 dni bezpłatnego urlopu = 225 dni płatnych,
17 000 zł netto miesięcznie * 12 miesięcy w roku / 225 dni płatnych = średnio 906,67 zł netto dziennie,
906,67 zł netto * 225 dni płatnych = 204 000 zł netto rocznie,
204 000 zł – 19% podatku liniowego = 165 240 zł rocznie,
165 240 zł – ZUS (12 * 1 232,18 zł) = 165 240 zł – 14 786,16 zł = 150 453,84 zł na rękę rocznie,
150 453,84 zł / 12 = 12 537,82 zł na rękę miesięcznie.

Była to jedyna oferta z widełkami na Pracuj.pl, ale jak widać całkiem przyzwoita 🙂

Kolejnym portalem, na którym szukaliśmy ofert pracy dla Scrum Masterów była GazetaPraca.pl, ale niestety spośród wszystkich 7 ofert, jakie udało mi się znaleźć żadna nie zawierała szczegółów finansowych. Podobnie było na serwisie Praca.pl. Tutaj znalezłem jedynie 4 ogłoszenia i zero informacji o zarobkach.

Skoro popularne serwisy z ogłoszeniami nie publikują widełek, to może powinniśmy szukać w bardziej niszowych, specjalistycznych portalach dla branży IT? Idąc tym tropem wylądowałem na dwóch serwisach bardzo popularnych wśród deweloperów – NoFluffJobs.com oraz BullDogJob.pl. Ofert jest tutaj bardzo dużo. Bardzo wiele z nich zawiera również informację o pensji na danym stanowisku. Niestety większość ogłoszeń to propozycje dla programistów. Scrum Masterów nikt akurat nie szukał 🙂

Zarobki Scrum Masterów należących do ACC

Kolejną próbą dotarcia do informacji o zarobkach Scrum Masterów było przeprowadzenie ankiety w ramach społeczności skupionej wokół cyklicznych spotkań entuzjastów zwinnych freame’worków – tzw. “Agile Coach Campów” (ACC). Przy okazji gorąco zachęcam do dołączenia do tego grona. Informacje o nadchodzących zjazdach znajdziecie tutaj https://accpl.wordpress.com/. Była to już druga tego typu ankieta. Została przeprowadzona w lipcu 2018 roku na Slackowym kanale społeczności (do którego również możecie dołączyć, więcej informacji tutaj https://www.meetup.com/pl-PL/Agile-Coach-Camp-Poland/messages/boards/thread/50984476).

Odpowiedzi udzieliło 28 osób (z czego 19 pracuje obecnie na stanowisku Scrum Mastera, a pozostali to Agile Coache oraz konsultanci), pochodzących z 9 różnych miast, w większości posiadających certyfikat PSM 1, doświadczenie nie większe niż 4 lata oraz wykształcenie wyższe.
Stosując te same kryteria obliczeń, co we wszystkich innych przykładach (brak płatnych urlopów w przypadku kontraktu B2B i liniowa stawka podatku w wysokości 19%) otrzymałem następujące wyniki:

 • średnia arytmetyczna dla wszystkich osób (zarówno UoP jak i B2B) – 8 250,68 zł na rękę miesięcznie,
 • mediana – 7 504,13 zł na rękę miesięcznie,
 • wartość minimalna – 1 808,10 zł na rękę miesięcznie,
 • wartość maksymalna – 15 702,22 zł na rękę miesięcznie.

Również w tym przypadku odjęcie wartości skrajnych nie zmieniło wyników w sposób znaczący. Bez wartości najwyższej i najniższej średnia arytmetyczna wyniosła 8 191,33 zł na rękę miesięcznie.

zarobki scrum masterów

Podsumowanie analizy o zarobkach Scrum Masterów

Postarajmy się zatem zebrać wszystkie średnie i…. uśrednić je 😉 Wszystkie podane niżej kwoty to miesięczne kwoty “na rękę”.

 • Oferty otrzymane na LinkedInie – 11 942,27 zł.
 • Pracuj.pl (przyjmujemy średnią z ankiet, czyli 10 000 zł brutto) – 6 931,14 zł.
 • Wynagrodzenia.pl – 9 012 zł brutto, czyli 6 345,68 zł netto.
 • ZarobkiWIT.pl – Średnia ze wszystkich czterech wymienionych miast to 6 850 zł brutto, czyli 4 838,88 zł na rękę.
 • Niezależna społeczność ACC – 8 250,68 zł.

Średnia ze wszystkich wymienionych powyżej wariantów to 7 661,76 zł netto. Przy czym w przypadku ofert z LinkedIna macie również informację o profilu zawodowym, który takie oferty przyciągnął.

Pamiętajmy jednak o jednym, to tylko średnia… Daje nam jakiś pogląd na sytuację, ale ostatecznie zarobki Scrum Mastera, tak jak i osoby w dowolnym, innym zawodzie, zależą od jego indywidualnych umiejętności, kompetencji i doświadczenia. A zatem liczby liczbami, mam nadzieję, że pomogą Wam w analizie własnych oczekiwań finansowych i odpowiedzi na pytanie: “jakie są pana/pani oczekiwania finansowe?”, ale nie wyłączajmy zdrowego rozsądku. 🙂

Ile zarabia Scrum Master za granicą?

Na koniec w ramach ciekawostki podzielę się jeszcze dwoma stawkami z ofert zagranicznych, które również otrzymałem na LinkedInie.

Oferta 1 – Hamburg, Niemcy, 65 000 EUR brutto rocznie

Czy to dużo w porównaniu z zarobkami w Polsce? Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw przy pomocy strony https://www.brutto-netto-rechner.info/ sprawdziłem kwotę netto, jaką mógłbym zarobić u naszych zachodnich sąsiadów.

W Niemczech występuje 6 różnych kategorii opodatkowania. Pierwsza z nich (ta, którą wybrałem do obliczeń) dotyczy singli, osób w separacji lub małżeństw, które albo nie posiadają dzieci, ale żyją razem, albo mieszkają osobno. W formularzu na stronie podałem także wiek – 31 lat oraz interesujący mnie land (niemiecki odpowiednik województwa). Otrzymana kwota to 36 373,02 EUR rocznie.

Zakładając średni kurs EURO (dane na podstawie https://www.money.pl/pieniadze/nbp/srednie/) z pierwszej połowy roku 2018 – 4,245 EUR/PLN – otrzymamy kwotę 154 403,47 zł netto rocznie czyli 12 966,96 zł miesięcznie.

Duży wpływ na wysokość wynagrodzenia ma zmiana kategorii podatkowej. Na przykład jeśli jesteśmy w związku małżeńskim i mieszkamy z małżonkiem/małżonką nasze roczne zarobki netto wzrosną do 42 377,34 EUR, czyli 14 990,98 zł netto miesięcznie.

Oferta 2 – Monachium, Niemcy, 70 000 EUR brutto rocznie

W przypadku tej oferty stosuję te same założenia (pierwsza kategoria podatkowa i zmiana landu na Bayern). Roczna stawka w tym przypadku wynosi 38 752,22 EUR netto, czyli 13 708,6 zł na rękę miesięcznie.

Obie oferty są wyraźnie wyższe niż średnie zarobki Scrum Masterów w Polsce, ale jeśli porównamy je do stawek warszawskich różnica nie jest już tak znacząca. Pamiętajmy, że życie w zachodniej Europie jest dużo droższe niż w Polsce. Aby zweryfikować te różnice i móc porównać ze sobą oferty krajowe i zagraniczne z większą precyzją, trafiłem na stronę https://www.numbeo.com/cost-of-living/,
na której można zestawić ze sobą koszty życia w dwóch różnych miastach na świecie.

Na potrzeby naszego eksperymentu porównałem ze sobą Warszawę i Hamburg oraz Warszawę i Monachium. W pierwszym zestawieniu Hamburg wypada drożej o około 40%. Również w drugim porównaniu Monachium okazuje się znacznie droższym do życia miastem niż Warszawa – w niektórych kategoriach (np. koszt najmu mieszkania) różnica sięga nawet 50%. Szczegóły znajdziecie na obrazku poniżej.

porównanie kosztów życia dla scrum mastera

Źródło: https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Germany&country2=Poland&city1=Munich&city2=Warsaw&tracking=getDispatchComparison

koszty życia

Źródło: https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Germany&country2=Poland&city1=Hamburg&city2=Warsaw&tracking=getDispatchComparison

A zatem w porównaniu do Warszawy, gdzie średnie wynagrodzenia oscylują w okolicy 12 000 zł na rękę, za zachodnią granicą możemy liczyć na zarobki wyższe o 9 – 15%, ale musimy brać pod uwagę znacznie wyższe koszty życia (w zależności od kategorii wydatków i miejsca zamieszkania może to być 40 – 50%).
Przeprowadzka do Niemiec wydaje się zatem być bardziej opłacalna dla Scrum Masterów z mniejszych Polskich miast, gdzie średnia miesięczna pensja na rękę oscyluje w okolicach 5 000 – 8 000 zł.

Dziękuję za dotrwanie do samego końca tego artykułu. Mam nadzieję, że moja analiza pomoże Ci przy kolejnych decyzjach związanych z Twoją karierą na stanowisku Scrum Mastera. Będę bardzo zobowiązany, jeśli podzielisz się ze mną komentarzem poniżej wpisu.

Raport zarobków Scrum Masterów SMACZ 2021

Na przełomie listopada i grudnia 2021 członkowie społeczności Agile Coach Camp wzięli udział w nowej odsłonie badania. Efektem zebranych danych jest najnowszy raport zarobków Scrum Masterów. Zapraszam do lektury wpisu Ile zarabia Scrum Master

Prezent i Newsletter

Jeżeli podobał Ci się artykuł, zapisz się na Newsletter, a otrzymasz specjalny kalkulator do przeliczania stawek kontraktów B2B i porównywania ich z kwotami umowy o pracę oraz pełne dane, na podstawie których wyliczane były zarobki Scrum Mastera, do własnej analizy.* Pole wymagane


Jarek Łojko

komentarzy

AgileAdept.pl